רפואה טבעית

בהתחשב ביעילותם המוגבלת של הטיפולים הקונבנציונליים לטיפול באנדומטריוזיס ואדנומיוזיס, ישנה חשיבות עצומה לאימוץ אורח חיים תומך החלמה ומותאם למצבנו. אם כדרך טיפול בפני עצמה, ואם כטיפול אינטגרטיבי יחד עם הרפואה המערבית, הטיפולים המשלימים ואורח החיים המותאם הם גורם מפתח בשיפור התסמינים.

קיימים היום מגוון טיפולים משלימים, פרא-רפואיים או פסיכולוגיים שיכולים לסייע בהתמודדות עם אנדומטריוזיס ואדנומיוזיס:

תזונה מותאמת

למידע מפורט על חשיבותה של תזונה מותאמת לטיפול באנדומטריוזיס, קראי כאן.

רפואה סינית ודיקור סיני

הטיפול באמצעות דיקור סיני לריפוי מחלות החל בסין לפני כ-2500 שנה. שיטת טיפול זו חדרה אל התרבות המערבית רק במאה ה-20, והפכה לתוספת חשובה לטיפול שמציעה הרפואה הקונבנציונלית. הטיפול כולל החדרת מחטים דקות במיוחד, חד פעמיות וסטריליות אל נקודות שונות בגוף, אשר לכל אחת מהן השפעה אחרת ומשמעות שונה בטיפול בתסמינים השונים. על פי תפישת הרפואה הסינית, מחלה נוצרת עקב חסימה בזרימת הצ'י בגוף, והדיקור הוא אחת הדרכים להשפיע באופן ישיר על איזון הזרימה של הצ'י.
מספר מחקרים מדעיים מצאו כי דיקור סיני אכן מעורר הפרשה של משככי כאבים טבעיים בגוף, וכך מספק תועלת מסוימת בהקלת כאבים ובחילות, וכן מסייע לסובלים ממחלות דלקתיות. ואכן, חולות רבות מספרות כי דיקור סיני או יפני נמצא כיעיל ביותר עבורן בהפחתת הכאב וסימפטומים נוספים ואף בהאטת צמיחת הנגעים או בהקטנת ציסטות, לרוב בשילוב עם טיפול בצמחי מרפא וכטיפול קבוע לטווח ארוך.

עיסוי רחם בשיטת סובאדה (ארוויגו)

עיסוי רחם בשיטת סובאדה היא שיטת טיפול אמריקאית אשר נוסדה ע"י רוזיטה ארוויגו בהתבסס על טכניקות עתיקות המגיעות ממסורת שבט המאיה. בבסיס השיטה עומדת התפיסה שמיקום הרחם יכול להשפיע על על רמת הפוריות ועל בריאות האישה. במסגרת הטיפול נעשה שימוש בטכניקות של עיסוי רפואי המתבצעות באופן חיצוני על הבטן והגב התחתון, מחזקים את הרצועות התומכות ברחם, מרפים את השרירים ומגבירים את זרימת הדם לאזור.
חולות רבות מספרות כי עיסוי רחם בשיטת סובאדה היה יעיל מאוד עבורן כטיפול קבוע לטווח ארוך. כחלק מהטיפול האישה מקבלת הנחיות לעיסוי עצמי בבית, שיכול להקל מאוד בשעת התקפי כאבים ומסייע לשיפור המצב לטווח הארוך. לרשימת המטפלות בפריסה ארצית >>>

צמחי מרפא

צמחי מרפא הוא שם כולל לצמחים ממינים ומשפחתו בוטניות שונות שנמצאו כבעלי ערך מרפא או מועיל, אם דרך מחקרים מדעיים מודרניים ואם מתוך מסורות עתיקות. צמחי המרפא הם רבים ומגוונים, ולרבים מהם סגולות אשר יכולות לסייע לחולות אנדומטריוזיס: איזון הורמונלי, חיזוק מערכת החיסון, שיפור זרימת דם, הפחתת דלקת, הפחתת סטרס, חיזוק מערכת העיכול וכד'. בכדי להתאים בצורה הטובה ביותר את צמחי המרפא, יש להיוועץ עם לנטורופת/ית או הרבליסט/ית מוסמכים, אשר יוכלו להתאים עבורך פורמולה מותאמת אישית.

פיזיותרפיה לרצפת האגן

אנדומטריוזיס מלווה לעיתים קרובות במתח וכיווץ של שרירי רצפת האגן. מתח זה יכול לגרום לכאבים בכלל, ובפרט להוסיף לכאבים מהן סובלות נשים עם אנדומטריוזיס במהלך קיום יחסים. פיזיותרפיה של האגן מסייעת להרפיית שרירי רצפת האגן באופן פנימי וחיצוני תוך מגוון טכניקות, ונשים רבות מדווחות על הקלה בתסמינים בעקבות הטיפול, בעיקר בהקשר של כאבים בעת קיום יחסים.

פעילות גופנית

פעילות גופנית מתאימה היא חשובה ביותר לחולות האנדומטריוזיס, ויש לה יתרונות רבים היא מניעה את הדם, מסייעת לאיזון הורמונלי, מאזנת את פרופיל השומנים בדם, משפרת את מצב הרוח, מפחיתה מתח, משחררת אנדורפינים אשר מסייעים להפחתת כאב, משפרת תהליכי ספיגה ועיכול, מחזקת את מערכת החיסון וכד'. מחקר אחד מצא כי פעילות גופנית סייעה בהפחתה של 75 אחוז בעוצמת הסימפטומים של אנדו' בהשוואה לנשים שלא התאמנו כלל.
סוגי פעילות גופנית אשר הומלצו בידי חולות כוללים שחייה, הליכה תוך נענועי אגן, ריקודי בטן, פילאטיס, יוגה ויוגה נשית.

טיפול רגשי

טיפול נפשי הוא חשוב ביותר בהתמודדות עם מחלה כרונית. המצב הכרוני של כאב, התדרדרות פיזית, קשיי פוריות וכד' עלולים להעלות פחד, תסכול, תחושת בידוד מן העולם, חוסר אונים וכד'. מחלות כרוניות נמצאו כקשורות בעליה של מצבי חרדה ודיכאון. מתוך כך, טיפול נפשי או רגשי אשר מסייע בעיבוד התחושות וברכישת כלים וטכניקות לאיזון המצב הנפשי, הרגשי והפיזי חשובות מאוד.
ניתן להיעזר בפסיכותרפיה קלאסית (טיפול אצל פסיכולוג קליני/רפואי או עו"ס קליני), בפסיכותרפיה גופנית או הוליסטית המשלבת גם עבודה עם הגוף ו/או הרוח, בשיטות מבוססות מיינדפולנס כמו האקומי ו- ACT, בטיפול התנהגותי-קוגנטיבי (CBT) או בטיפולים שונים אחרים המשלבים טיפול שיחתי ועבודה גופנית (לדוגמא, טיפול בתנועה, שיטת Focusing וכד').

טיפולי פסיכותרפיה בעלות מוזלת/נגישה

טיפול בקנאביס רפואי

חולות אנדומטריוזיס רבות מדווחות על שיפור עצום באיכות החיים דרך השימוש בקנאביס רפואי. בין אם בעישון, אידוי או נטילת שמן – לטיפול בקנאביס יש סגולות רפואיות רבות, ואף מחקרים אשר הוכיחו יעילות בשיפור תסמינים של אנדומטריוזיס.
לעוד מידע על השגת רישיון לשימוש בקנאביס רפואי, כאן.

דילוג לתוכן