זכויות

ההתמודדות עם הבירוקרטיה הכרוכה בלהיות חולה במחלה כרונית היא ללא ספק אחד מהאתגרים המרכזיים עבור חולות אנדומטאריוזיס, אשר פעמים רבות לא מממשות את זכויותיהן מול מוסדות שונים מתוך חוסר יכולת (מובנת לגמרי) להתמודד עם העול הבירוקרטי בנוסף למחלה והשלכותיה.

המטרה שלנו כעמותה הפועלת עבור חולות אנדומטריוזיס  היא לסייע לכן להיות מיודעות בזכויות שלכן, ולהנגיש לכן את זכויות אלו ככל האפשר. 
חווית זלזול או הטרדה מצד רופא/ה? מתקשה להשיג טופס 17 למרפאת אנדומטריוזיס?  את מתקשה לקבל את הזכויות המגיעות לך? צרי איתנו קשר, ונסייע במה שנוכל. 

ביטוח לאומי

חדש! בזכות הפעילות שלנו, בנינו יחד עם המוסד לביטוח לאומי טופס ייעודי לחולות אנדומטריוזיס עבור תהליך ההכרה בנכות כללית. 
טרם השימוש בטופס, אנו ממליצות לקרוא את כל המידע הרלוונטי בדף זה על תהליך הגשת התביעה לנכות כללית, וכן לקרוא את הדגשים החשובים לשימוש בטופס

חשוב לדעת שהתהליך מול ביטוח לאומי היום קל יותר מבעבר, מונגש הרבה יותר לאדם מן השורה ובהחלט יש סיכוי לקבל אחוזי נכות על אנדומטריוזיס. גם אם האחוזים לרוב לא מספיקים כדי לקבל קצבת נכות חודשית, יש הטבות אחרות שניתן לקבל מאחוזי נכות מסוימים.
יש לציין שהעמותה פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם בכירים/ות בביטוח הלאומי, ובעתיד צפויים להיות שינויים נוספים שיקלו את הליך מיצוי בזכויות וההכרה במחלה.

לתהליך קבלת זכאות לקצבת נכות שני שלבים עיקריים:
1. קביעת אחוזי נכות (דרגת נכות)
2. קביעת אי כושר עבודה

1. קביעת אחוזי נכות
נכות רפואית מהווה אישור של ביטוח לאומי לקיומה של דרגת נכות, אשר נגרמה בשל מחלה או רקע רפואי. דרגת הנכות הרפואית מתורגמת לכדי אחוזי נכות (0-100).
אחוזי הנכות נקבעים בוועדה ייעודית של הביטוח הלאומי, הנקראת 'ועדה רפואית'. אחוזי הנכות (או נכות רפואית) אינם מהווים בפני עצמם הבטחה לקבלת קצבת נכות או הטבות.
בוועדה רפואית צריכים לשבת רופא/ה מומחה לתחום המחלה, ומזכיר/ה לרישום פרוטוקול ובחינת שמירת הזכויות של החולה.
בפועל לצערנו, אין לרשות בביטוח הלאומי אין די רופאים גניקולוגים המשתתפים בוועדות רפואיות, ולכן על-אף שהדבר נדרש בנהלים, במרבית המקרים חולות אנדמוטריוזיס שייגשו לוועדות, ייאלצו לשבת מול רופאים שאינם מומחים לתחום. חשוב שתדעי כי זו זכותך לדרוש לדחות וועדה בה אין רופא גניקולוג!
אנו פועלות כיום למציאת מענה לנושא. 

במהלך הוועדה הרופא ייבחן את הבדיקות, הניתוחים והטיפולים שעברת בעבר, וייתכן שישאל שאלות נוספות או יבקש תוספות לבדיקות הרקע. אחוז הנכות מהווה סכום משוקלל של כל הקשיים, ליקויים ומחלות רקע, ולכן יש ליידע ולהגיש מסמכים אודות כל הקשיים עימם את מתמודדת ביום-יום, אם קשורים לאנדומטריויזס, ואם לא. הליקויים צריכים להתאים לליקויים הקיימים ב'ספר המבחנים' של הביטוח הלאומי, בו אנדומטריויזס אינו מופיע כליקוי בפני עצמו. סעיפים רלוונטיים לאנדומטריוזיס שכן מופיעים בספר הינם: דלקת כרונית או מצב שלאחר דלקת של אברי מין האישה, גידולים שפירים וממאירים, דלקות מעי, שינוי צורת האגן והשפעה על האיברים הפנימיים בו, ודלקת כרונית בשלפוחית השתן. בנוסף, ישנו סעיף 'אחר' שניתן לקשרו לתסמינים רבים. לבסוף, כיום הביטוח הלאומי מנסה לתת מקום גם לתסמיני כאב קשים, אמנם הדבר טרם תורגם לספר המבחנים.

חשוב לציין שבמרבית המקרים, הסעיפים הקשורים לאנדומטריוזיס בלבד לא יזכו יחדיו ביותר מ-20% נכות קבועים, ולכן אם את סובלת ממחלות ומוגבלויות תפקודיות נוספות-חשוב שתצייני אותם.
לאחר קיום הוועדה, ייקבעו לך אחוזי הנכות, וכן האם מדוברת בנכות זמנית או קבועה.
את יכולה לערער על ההחלטה תוך 60 יום מיום הוועדה. לפרטים נוספים קראי כאן.

2. קביעת אי כושר עבודה
אם הנך בגיל עבודה ונקבעה לך דרגת נכות משוקללת של לכל הפחות 40% (ובתנאי שליקוי אחד הוא בשיעור של 25% לפחות)- הטיפול בעניינך יעבור אל פקיד התביעות של הביטוח הלאומי, בכדי שזה ייקבע את דרגת אי-כושר ההשתכרות שלך (שלא בנוכחותך). קביעה של פגיעה ב-50% לפחות ביכולת להשתכר ולעבוד תזכה אותך בקצבת נכות.
הקצבה משולמת ב-28 לכל חודש, וגובהה תלוי באחוזי אי-כושר העבודה, ומתעדכן מעת לעת. תוכלי לקרוא על הסכומים המעודכנים משנה לשנה באתר ביטוח לאומי בקישור זה. ניתן לעבוד בשכר במקביל לקבלת קצבה. מגובה שכר מסוים, גובה הקצבה יקוזז.
את יכולה לערער על ההחלטה תוך 60 יום מיום קבלת ההחלטה. לפרטים נוספים קראי כאן.

לסיכום, שלושת התנאים המרכזיים לקבלת קצבת נכות הינם:
1. זכאות לדרגת אי כושר השתכרות, מעל 50%
2. דרגת נכות רפואית משוקללת בשיעור של לפחות 40% (ובתנאי שליקוי אחד הוא בשיעור 25% לפחות)
3. גיל עבודה

הטבות נלוות:
אם נמצאת בעלת דרגת נכות רפואית בשיעור 20% ומעלה, גם אם אינך נמצאת זכאית לאובדן כושר עבודה מעל 50%, תהיי זכאית להטבות אחרות, כדוגמת:

 • שיקום מקצועי מטעם הביטוח הלאומי: שירותי ליווי וייעוץ, מימון לימודי השכלה גבוהה ותעודות
 • הכוונה תעסוקתית
 • תכניות תעסוקה שונות

איך להגיש תביעה לנכות רפואית?
ניתן להגיש את מסמכי התביעה בסניף הקרוב אלייך או באופן מקוון בקישור זה באתר ביטוח לאומי, בו מופיעה גם רשימה של כלל המסמכים הנדרשים הנוגעים למצבך הרפואי. 
כמו כן, ניתן להיעזר בעו"ד. חשוב לדעת שכיום חל איסור על עו"ד לגבות ממך תשלום על התהליך מלבד על פתיחת התיק, וכן אחוזים הקבועים בחוק מהקצבה שתשולם לך (באם תזכי בתביעה). 
נזכיר שוב כי כדאי לצרף לתביעה גם מסמכים על מצבים רפואיים או קשיים שאינם קשורים לאנדומטריוזיס, בכדי להשיג דרגת נכות משוקללת גבוהה יותר המשקפת את כל הקשיים עימם את מתמודדת.

יד מכוונת של הביטוח הלאומי
ביטוח לאומי מפעיל שירות ייעוץ והכוונה לוועדות רפואיות, הניתן על-ידי צוות רופאים מומחים בתחומים שונים, ללא עלות. ניתן לקבל סיוע טלפוני, או לתאם פגישה פנים מול פנים או שיחת וידאו און-ליין. לתיאום: 2496*.
הסניפים בהם קיים השירות הינם: באר שבע, אשדוד, חולון, פתח תקווה, ירושלים, נתניה, נצרת וחיפה.

תעסוקה, אובדן כושר עבודה ואבטלה

רפואה תעסוקתית 

הרפואה התעסוקתית היא כתובת מומלצת לכל מי שבכוונתה להגיש תביעת אובדן כושר עבודה בביטוח לאומי או כנגד חברת ביטוח המבטחת על-פי פוליסת ביטוח פרטית. הרפואה התעסוקתית יכולה לקבוע האם המצב הרפואי שלך גרם לך לאובדן כושר עבודה חלקי או מלא. אם את חשה כי אכן נפגם כושרך לעסוק בעיסוקך הרגיל, תוכלי לפנות לרפואה תעסוקתית לחוות דעת עבור התביעה.

כיום ניתן לפנות למרפאות התעסוקתיות של קופות החולים רק בהפניית מעסיק קיים. לשם הערכה כללית של כושר עבודה, ניתן לפנות לעת עתה כאמור רק לרפואה תעסוקתית פרטית.

תביעת אובדן כושר עבודה מול הביטוח הפנסיוני

במקרים בהם המחלה התפרצה בזמן שהיית במקום עבודתך אשר ביטח אותך בביטוח פנסיוני (כחוק), יש מקום לבדוק האם ניתן לתבוע את הביטוח הפנסיוני עצמו על אובדן כושר עבודה. תצטרכי להוכיח שכושר העבודה שלך נפגע בעקבות המחלה (למשל ע"י ירידה באחוזי משרה, אבטלה, פיטורין וכד').
חשוב להדגיש שאין לתביעה זו קשר להחלטות הביטוח הלאומי.

הנציבות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות של משרד המשפטים

לצערנו, נשים עם אנדומטריוזיס זוכות לעתים לפיטורין לא מוצדקים ואפליות על רקע המחלה והשלכותיה (חיסורים רבים, טיפולים, ניתוחים ואחוזי משרה נמוכים וכד').

אם ברור שהסיבה קשורה ישירות לאנדומטריוזיס, ייתכן שתוכלי לתבוע את המעסיק על אפליית אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה (אין צורך בהכרה בנכות רפואית לשם כך).
הנציבות לשוויון זכויות של משרד המשפטים תוכל לסייע במקרים אלו בייצוג משפטי חינמי.

זכויות לעובדת הנמצאת בטיפולי פוריות

נשים רבות עם אנדומטריוזיס ואדנומיוזיס נאלצות לעבור טיפולי פוריות רבים.
עובדת בתהליכי טיפולי פוריות זכאית להיעדר מעבודתה על חשבון ימי מחלה, בהינתן אישור הרופא המטפל על הצורך בימי מחלה, ובהודעה מראש.

בנוסף, סעיף 9(ה) לחוק עבודת נשים קובע שאין לפטר עובדת שנעדרה מעבודתה בשל טיפולי פוריות (אלא אם התקבל היתר מיוחד לשם כך מהממונה על חוק עבודת נשים במשרד העבודה והרווחה).

 • החוק מפרט ומסביר שאין לפטר עובדת במשך 150 יום שלאחר תום ההיעדרות.
 • אם העובדת לא נעדרה בשל הטיפולים, אז החוק אוסר על פיטורים במשך 150 הימים מאז תחילת הטיפולים או למשך כל תקופת הטיפולים (המאוחר מביניהם), כל עוד האישה מועסקת כבר 6 חודשים לכל הפחות אצל אותו מעסיק.

במקרה של פיטורין הנוגד איסור זה, יש להגיש תלונה כנגד המעסיק ליחידת האכיפה של חוקי העבודה. לפרטים נוספים לחצו כאן.

רשלנות רפואית / הגשת תלונה על רופא/ה

רשלנות רפואית מהווה הפרה של חוק ביטוח בריאות ממלכתי. דוגמאות לרשלנות רפואית:

 •  אבחון שגוי, היעדר אבחון, או אבחון מאוחר של בעיות ומחלות.
 • ביצוע פעולות שאינן בסמכות המקצועית.
 • רשלנות במתן הטיפול התרופתי עליו הורו הרופאים/ות, מבחינת סוג ומינון התרופות.
 • אי רישום, רישום שגוי או חלקי של הוראות הרופא/ה או פרוטוקול הטיפול הנדרש.

תביעת משרד הבריאות (נציב קבילות הציבור)

במקרה בו את סבורה שחווית רשלנות בטיפולך הרפואי, חווית יחס מטריד, מזלזל או לא מקצועי או שזכויותייך לא מוצו, תוכלי להגיש תלונה לנציב קבילות הציבור במוסד הרפואי המטפל בך ולאחר מכן גם במשרד הבריאות.

להלן קישורים לפניות הציבור בקופות החולים:

לאחר שמיצית את תהליכי התלונה בקופה, תוכלי להגיש תלונה לנציב קבילות במשרד הבריאות באופן מקוון כאן. למידע נוסף היכנסי לאתר משרד הבריאות.

תביעה לבית המשפט

רשלנות רפואית מהווה הפרה של חוק ביטוח בריאות ממלכתי ועילה לתביעה בבית משפט.

דוגמאות לרשלנות רפואית:

 • אבחון שגוי, היעדר אבחון, או אבחון מאוחר של בעיות ומחלות.
 • ביצוע פעולות שאינן בסמכות המקצועית.
 • רשלנות במתן הטיפול התרופתי עליו הורו הרופאים/ות, מבחינת סוג ומינון התרופות.
 • אי רישום, רישום שגוי או חלקי של הוראות הרופא/ה או פרוטוקול הטיפול הנדרש.

בתביעה זו ניתן לתבוע מוסדות מטפלים – קופות חולים ובתי חולים, וכן אנשי מקצוע כדוגמת רופאים. ההגשה אפשרית עד ל-7 שנים רטרואקטיבית, ובקרב ילדות, עד הגיען לגיל 25.

לפני הגשת תביעה על רשלנות רפואית מומלץ מאוד להתייעץ עם עו"ד מנוסה. כמו-כן, חובה לפנות אל רופא/ה מומחה/ת בכדי לקבל חוו"ד עצמאית וכתובה.

זכויות בקופות החולים

טפסי 17

טופס 17 הוא טופס התחייבות מקופת החולים המבטחת, עבור נותן שירות או טיפול רפואי הכלול בסל הבריאות לו זכאית האישה, ושניתן מחוץ לקופה.

הטופס נועד עבור שירותים שעימם התקשרה קופת החולים בהסכם (סתי חולים, מכונים ומרפאות, ונותני שירותים נוספים שאינם של הקופה). הוא ניתן לפני קבלת השירות או הטיפול, ומהווה תנאי הכרחי למימונו על-ידי הקופה.

לזכותך היכולת לבחור מבין נותני השירותים של הקופה או השירותים עימם היא בהתקשרות ובהסדרים. האפשרות של קופת החולים להגביל את חופש הבחירה לסרב לבקשת ההתחייבות, כפופה למספר עקרונות:

 1. על אף הסירוב, מתאפשרת שמירה על הרצף הטיפולי שלך
 2. המומחיות הנדרשת קיימת בקופה/בשירות נוסף אותו תוכלי לקבל
 3. השירות החלופי אותו מציעה/יכולה לממן הקופה נמצא במרחק סביר ממקום מגורייך

במקרה של סירוב שאינו עומד בעקרונות אלו לדעתך, את רשאית להגיש תלונה אל נציבות פניות הציבור בקופת החולים ואל נציבות קבילות הציבור במשרד הבריאות, בדומה לתהליך שתואר בסעיף 'רשלנות רפואית – הגשת תלונה'.
תהליך הבקשה
1. פני לסניף הקופה בבקשה לטופס 17, והגישי את ההפניה לטיפול המבוקש מהרופא/ה המטפל/ת ואת המסמכים הרפואיים הרלוונטיים.
2. הוצאת טופס 17 כרוכה בתשלום השתתפות עצמית העומדת לפי מחירון משרד הבריאות על עד 33 שקלים לשירות בכל רבעון
3. מרגע הגשת הבקשה לטופס 17, קופת החולים מחויבת לתת תשובה תוך ארבעה ימי עסקים. לרוב, רק במקרים אשר מצריכים אישור מיוחד של רופא/ה מנהלי/ת, קבלת האישור עלולה לארוך מספר ימים.
4. ניתן לקבל את הטופס במרפאה או להדפיס דרך אתר הקופה עם סיסמה שהונפקה מראש.
5. לרוב, תדרשי לפנות לקבלת טופס 17 עבור כל טיפול בנפרד. יחד עם זאת, פנייה לאותה מרפאה בפעם השנייה והלאה באותו רבעון לא תגרור תשלום עבור הטופס.
לידיעתך-קיים 
שירות ייחודי של ביה"ח שיבא אשר מסייע למטופלים/ות בהוצאת טופס 17 מול קופת החולים שלהם.


השתתפות עצמית ברכישת תרופות

עפ"י חוק ביטוח בריאות ממלכתי, חולים כרוניים זכאים להנחות עבור תרופות שבסל התרופות, שכן עבור חולים כרוניים נקבעת תקרת השתתפות עצמית לתרופות, רבעונית או חצי-שנתית.
לצערנו, אנדומטריוזיס אינה מוגדרת כיום על-ידי משרד הבריאות כמחלה כרונית. העמותה פועלת כיום להכללתה תחת הגדרה זו של משרד הבריאות.

ישנם 3 תנאים אפשריים, אשר מספיק לעמוד באחד מהם בכדי לקבל את הזכאות לתקרת השתתפות עצמית בקופת החולים:
א.    האדם חולה במחלה המוגדרת מחלה כרונית על-ידי משרד הבריאות
ב.     האדם מטופל בתרופה מתוך רשימת התרופות המפורטת כאן
ג.     האדם נוטל את אותן התרופות לחצי שנה או יותר רצוף, ומתוך כך מוכר כחולה כרוני מטעם קופת החולים.

לכן בינתיים, מומלץ לנסות לקבל זכאות לתקרת ההשתתפות העצמית, באמצעות הכרה כחולה כרונית בקופת החולים המבטחת. בדקי מול קופת החולים המבטחת שלך האם התרופות אותן את נוטלת מוכרות כקבועות.

הסדרי קופות חולים לייעוץ מומחים

באמצעות הסדר של כל קופת חולים עם קופות אחרות ורופאים פרטיים, ניתנת למבוטחות (ומבוטחי) הקופות אפשרות ל- 3-4 מפגשי ייעוץ עם רופאים מומחים חיצוניים לקופה בשנה. הסבסוד משולם ישירות מהקופה המבטחת לרופא/ה, והמבוטחת נדרשת לשלם סכום שנע לרוב בין 100-300 שקלים לפגישה (במקום מחיר פגישת ייעוץ פרטי מלא).

לכל קופת חולים הסדרים משלה, מול רופאים שונים. ניתן לצפות ברשימת הרופאים בהסדרים באתרי הקופות. הרשימות משתנות מעת לעת בהתאם לחוזים שנקבעים בין הקופות לרופאים.

חשוב לציין שגם ביטוחים פרטיים משלימים מספקים פגישות ייעוץ מסובסדות עם רופאים ורופאות פרטיים. אם יש לך ביטוח פרטי, בדקי מהם תנאי הזכאות בפוליסה שלך.

ביטוח בריאות פרטי

ביטוח בריאות פרטי יכול לכסות מגוון טיפולים: ייעוצים וטיפולים אצל רופאים מומחים פרטיים ומחוץ לקופה, ניתוחים בארץ ובחו"ל, רפואה משלימה, טיפול נפשי, ועוד.
אם עוד אין ברשותך ביטוח בריאות פרטי, ובכוונתך לבטח עצמך בכזה, מומלץ לעשות כן לפני שישנה אבחנה או חשד לאבחנה בתיק הרפואי שלך.

ברגע שישנה אבחנה או חשד לאבחנה זו בתיק, המחלה תוחרד לך מהפוליסה הפרטית. לכן, אם את חושדת בקיום המחלה, מומלץ לרכוש ביטוח בריאות פרטי לפני העלאת ההשערה למחלה בפני רופא או רופאה. ייתכן שישנה גם תקופת אכשרה לביטוח, שגם במהלכה יש לחכות עם הבדיקה הרפואית.

 

צה"ל

כיום צה"ל נמצא במגמה של הכרה במורכבות השירות עם אנדומטריוזיס, והנגשת המערכת הצבאית כך שתתאים לחולות אנדומטריוזיס מבלי שתצטרכנה להשתחרר מהשירות על רקע רפואי.

מהלך זה מובל ע"י ד"ר ורד קלייטמן-מאיר, ראש תחום רפואת נשים בצה"ל שפועלת רבות לסיוע לחולות אנדומטריוזיס בתוך המערכת הרפואית. אם את חיילת או מלש"בית עם אנדומטריוזיס וזקוקה לייעוץ או סיוע בהקשר לצה"ל, את מוזמנת לשלוח לד"ר קלייטמן – מאיר מייל בכתובת: [email protected]

 

זכויות נוספות לחיילות בשירות קבע או מילואים העוברות טיפולי פוריות:

 • חיילת בשירות מילואים העוברת טיפולי פוריות זכאית לפטור זמני (וכן בן זוגה בנישואין)
 • חיילת בשירות קבע העוברת טיפולי פוריות מוגנת מפיטורין בימי היעדרותה עקב הטיפולים, ובמשך 150 יום לאחר תום ההיעדרות, בהינתן אישור רפואי מפורט.

מוסדות להשכלה גבוהה

לצערנו, אין כיום תקנון ברור ומחייב בהקשר לזכויותיהם של סטודנטים וסטודנטיות עם מחלות שקופות, ומתוך כך חולות אנדו' רבות נאלצות להתמודד בעצמן מול המערכת האקדמית בניסיון לקבל הקלות וסיוע רלוונטי כגון מועדי ב', דחייה בהגשות, אישור על חיסורים מעבר למותר וכד'.  עם זאת, בכל מוסד אקדמי לרוב אמורים להיות לפחות שני גופים שניתן לפנות אליהם במטרה לקבל הכרה במגבלה רפואית ומתוך כך התאמות והנגשות:
א. דיקנט הסטודנטים של כל מוסד, שהינו הגוף האמון על זכויותיהם ורווחתם של הסטודנטים והסטודנטיות במוסד, ופעמים רבות כולל גם יחידה לנגישות  
ב. תאי סמ"ן (סטודנטים מנהיגים נגישות) באגודות הסטודנטים השונות, אשר מטרתם לדאוג לשמירת הזכויות של סטודנטים וסטודנטיות עם מוגבלויות מסוגים שונים. 
חשוב לדעת שסמ"ן פרסמו לאחרונה זכותון נפלא המפרט את הזכויות של סטודנטים/ות עם מוגבלות, כדאי לקרוא!

באם פנייה לגופים אלו לא עזרה לכן להשיג את ההתאמות הנדרשות, פנו אלינו וננסה לסייע. 

כמו כן, לסטודנטיות שעוברות טיפולי פוריות יש זכויות שונות שחשוב שיהיו מודעות אליהן, הנוגעים להחסרת שיעורים, דחיית עבודות ומבחנים, ביטולי קורסים וכד'. ניתן למצוא כאן את כל הפרטים. 

מערכת החינוך

מוסדות החינוך בישראל עוד לא בקיאים ומתורגלים במתן זכויות והתאמות רלוונטית לתלמידים עם מחלות כרוניות, ובפרט לא מחלות שקופות הנמצאות בתת מודעות וסובלות מסטיגמות כמו אנדומטריוזיס. 
הזכויות הקיימות היום נוגעות בעיקר ליכולת להשלים לימודים לתלמידים/ות הנעדרים/ות בביה"ס עקב מחלה כרונית או אשפוז ממושך. זכויות אלו מפורטות כאן.
באם הזכויות שלך מול בית הספר לא ממומשות בהקשר של השלמת הלימודים מהבית, או לחילופין-ביה"ס מערים עלייך קשיים עקב חיסורים ממושכים, או מסרב להתאמות הנדרשות לך עקב המחלה (יציאות לשירותים או שחרור אגן במהלך מבחן או שיעור, התחשבות בזמן ווסת וכד'), אנו מזמינות אותך לפנות ליפית אבני, מתמודדת עם אנדומטריוזיס והאחראית על תלמידים/ות הנעדרים/ות מביה"ס עקב סיבות רפואיות, במייל הבא: [email protected] והיא תנסה לסייע לך.

קנאביס רפואי

תהליך הפניה לקבלת רישיון לקנאביס רפואי

נשים עם אנדומטריוזיס מקבלות קנאביס לפי נוהל 106 דרך ההתוויה המיועדת לחולי/ות כאב כרוני. בכדי לקבל קנאביס על רקע ההתוויה, יש להוכיח מיצוי אפשרויות טיפול-משמע, שימוש בתרופות נרקוטיות לשיכוך כאב ולרוב גם ביקור קודם אצל רופא/ת כאב. בניגוד לעבר, אין צורך להיות מוכרת שנה במרפאת כאב, וניתן גם להיות מטופלת אצל רופאי כאב פרטיים לתקופה קצרה יותר.
באופן עקרוני גם הרופאים המומחים לאנדומטריוזיס רשאים להגיש המלצה למשרד הבריאות למתן קנאביס להתווית כאב כרוני, אך רובם מעדיפים לא לעסוק בנושא זה. עם זאת, חשוב שהם יכתבו המלצה לשימוש בקנאביס, כדי שתוכלי להגיע איתה לרופא/ת הכאב.
קיימים היום רופאים המוסמכים להנפיק רשיונות במקום, ללא פנייה ליק"ר. הרשימה משתנה מעת לעת, וכדאי לבדוק עם כל רופא/ה באופן פרטנ האם הוא עדיין עוסק בהנפקה. 
לעוד פרטים, מומלץ לעייין באתר של קנאליסט שמפרט את כל מה שצריך לדעת, באופן בהיר ותמציתי.

מה צריך להביא לתור עם רופא/ת הכאב?
רצוי להביא תיק רפואי עם כל המסמכים הרלוונטים, ובעיקר:
א. אישורים על נטילת תרופות מסוגים שונים
ב. אישור על ביקורים קודמים במרפאת כאב/רופא/ת כאב פרטי (אם יש)
ג. מכתב המלצה מרופא מומחה לאנדומטריוזיס
ד. מידע רפואי נוסף רלוונטי-המלצות מרופאים מומחים נוספים, סיכומי אשפוז, סיכומי ניתוח וכד'.
הרופא/ה יעבור על המסמכים ואם היא תבין שאת עומדת בקריטריונים של משרד הבריאות, תונפק לך המלצה למתן רישיון, אשר יהיה עליך לשלוח יחד עם שאלון לאישור היק"ר, או שיונפק לך במקום רישיון, במידה והרופא/ה מוסמכ/ת לכך.
חשוב לדעת כשיום ניתן לתקשר עם היק"ר במיילים, אך חשוב לוודא עוד באותו היום שהמייל התקבל.
באם את חווה קשיים בתהליך האישור או ברצף הטיפולי שלך לאחר שכבר קיבלת רישיון, מומלץ לפנות לעמותת הקנאביס הרפואי אשר מנוהלת ע"י דנה בר-און שעושה עבודה מדהימה ביותר עבור המטופלים. הייעוץ במסגרת העמותה ניתן בפועל דרך מאיה מגל, שאחראית לסיוע למטופלים.

קיבלת את הרישיון המיוחל אבל את לא יודעת מהיכן להתחיל וכיצד להשתמש נכון בתרופה? ניתן לפנות לליאת בני, יו"ר העמותה הישראלית לקידום הקנאביס הרפואי, אשר מסייעת בהדרכה על שימוש נכון ומותאם אישית בקנאביס, ללא עלות (!) בטלפון: 052-249-7217 

 

הרפורמה בקנאביס הרפואי

רפורמת הקנאביס נכנסה לחיינו ב-1/4/2019 במטרה המוצהרת להסדיר את תחום הקנאביס הרפואי, להנגיש את הטיפול באמצעות הפרדת המטופלים מהמגדל ולאפשר רכישת קנאביס בבתי המרקחת, בד בבד עם הסמכת רופאים למתן רשיונות במקום, והחלת תקנים למגדלים (תקן GAP).
בפועל, המצב כיום הוא שישנם חוסרים בבתי המרקחת, הקנאביס "הוחלש" וכעת פחות אפקטיבי , המחיר עלה עד כ40% ואף יותר (תלוי כמות ברשיון), חלק ניכר מן הרופאים שהוכשרו אינם עוסקים בתחום ואלה שכן אינם תמיד מנפקים רשיונות במקום.

מתוך כך, עמותת הקנאביס הרפואי הגישה עתירה לבג"ץ לביטול הרפורמה, עתירה אשר עדיין בתהליכי התדיינות.

האסדרה החדשה

במסגרת האסדרה החדשה המטופלים מקבלים רשיון ומרשמים חודשיים לבתי המרקחת.
ברשיונות החדשים יצויין כמות הגרמים שמונפקת למטופל וכמו כן את סוג הקנאביס. בניגוד לעבר, הזנים נקבעים ע"י הרופא המטפל או משרד הבריאות, והמטופלת אינו יכולה להזמין איזה זן שתרצה.
מטופלת שקיבלה מרשם שאינו תואם את צרכיה מתבקשת לפנות לרופא המטפל לשינוי הזנים, אך אם ישנה בעיה יכולה גם לפנות לנציגי מטופלים שעובדים מול משרד הבריאות לשינוי מרשמים אלו. באשר להגדלת מינון הקנאביס- הדבר יתבצע על ידי המלצת הרופא המטפל בלבד.
בשונה מבעבר, כיום ניתן להזמין זנים ממגדלים שונים באם הם תחת אותה חברת אריזה. בחלק מהמקרים ניתן להזמין במשלוח הביתה, בדומה לאסדרה הישנה.

הזמנת התרופה באסדרה החדשה

 1. מטופלות שעדיין מקבלות אספקת קנאביס באסדרה הישנה ישירות מהמגדל/ חברת השינוע ומקבלות את הזנים המתאימים להן רצוי להמשיך ולקחת באסדרה הישנה (הן מבחינה כלכלית מחיר 370+100 משלוח והן מבחינת שמירת הרצף הטיפולי)
 2. מטופלות שקיבלו רשיונות חדשים ומרשמים משמע הועברו לאסדרה החדשה האופציות העומדות בפניכן הן לקנות בבתי המרקחת או להזמין מחברות השינוע עד הבית.

מידע על בתי המרקחת:

אתר המסייע לאתר בתי מרקחת ברחבי הארץ

רשימת בתי המרקחת באתר משרד הבריאות

מידע על חברות השינוע:

 • פנאקסיה

יש למלא אחר טופס הרישום ולהעלות קובץ (צילום) רשיון +מרשם לאותו החודש ולאחר מכן להתקשר טלפונית לביצוע הזמנה או להמתין לחזרת נציג מטעמם. 
טלפון: 5329*
טלפון: 0722744144
ווטסאפ: 0583501987
מייל: [email protected] 

 • בזלת

יש למלא אחר טופס הרישום (אין אפשרות להעלות קובץ pdf  אלא רק JPG אז שימו לב)
טלפון: 072-2211500

ווטסאפ 054-2804180 

 • גרין פארמה

טלפון: 03-948044

ווטסאפ: 052-2041466
מייל: [email protected]

Scroll Up דילוג לתוכן