אנדומטריוזיס בנערות

אנדומטריוזיס היא מחלה גניקולוגית כרונית שפוגעת בכ-10% מאוכלוסיית הנשים והנערות, ומאובחנת באיחור ממוצע של כ-11 שנים בישראל. המחלה נוצרת כאשר תאים דמויי רירית הרחם (אנדומטריום) גדלים מסיבה שעדיין אינה ידועה מחוץ לרחם ויוצרים נגעים דלקתיים, ציסטות והידבקויות אשר עלולים לגרום לכאבים חזקים ולתסמינים נוספים.  לאנדומטריוזיס יש גם "מחלת אחות" בשם אדנומיוזיס בה התאים דמויי רירית הרחם נמצאים בדופן שריר הרחם, ולא מחוץ לרחם. לשתי המחלות תסמינים דומים למדי, אך יש כמה הבדלים.
תסמינים של אנדומטריוזיס יתחילו לרוב כבר בגיל הנעורים, לעיתים מהוסת הראשונה. המחלה מתאפיינת בגילאים אלו לרוב בכאבים משתקים במהלך הוסת, אשר עלולים להתלוות להתעלפויות, הקאות, בחילות וקשיי עיכול. בנוסף, נפוץ בגיל הזה לחוות קשיי עיכול לאורך כל החודש וכאבים בקיום היחסים בקרב נערות הפעילות מינית. 
אם המחלה נותרת שנים ללא טיפול, התסמינים לעיתים הופכים לחמורים יותר מ"רק" כאבי וסת משתקים ועלולים לכלול כאבי אגן כרוניים לאורך כל החודש, כאבים קשים במהלך הביוץ, כאבי גב תחתון, בעיות עיכול, כאבים ביחסי מין, בעיות בדרכי השתן, קשיי פוריות וכד'. חשוב לדעת שלא כל אחת תחווה כל תסמין – אם בכלל, ובמקרים מסוימים המחלה יכולה להתרחש ללא תסמינים.  
האבחנה של אנדומטריוזיס לא תמיד פשוטה לביצוע, ולכן חשוב ללכת רופא/ה המתמחה בטיפול אנדומטריוזיס. כרופא שכזה ייקח את ההיסטוריה הרפואית שלך, ישאל לתסמינים שאת סובלת מהם, יערוך לך בדיקה גינקולוגית וכן אולטרסאונד וגינלי בכפוף להסכמתך. לא נהוג לבדוק באופן וגינלי נערות בתולות אלא לאחר שיחה בנושא עם הרופא/ה המטפל/ת ותיאום ציפיות, ולעיתים בדיקה שכזו לא תקרה בפגישה הראשונה. במקרה שאינך מעוניינת בבדיקה שכזו, יש אפשרות לאולטרסאונד בטני או רקטלי. 
לרוב בגיל הנעורים המחלה מתבטאת בנגעים שטחיים, שקשה לאתר בבדיקות. עם זאת, גם אם לא נמצאו נגעי אנדומטריוזיס באולסטראונד, רופא מיומן מספיק יוכל לזהות בודאות של כ-95% האם את סובלת מאנדומטריוזיס, ולהמליץ לך על טיפול.

יצירת מודעות למחלה היא דבר חיוני, ואבחון מוקדם יכול לשפר משמעותית את איכות החיים ולמנוע את החמרת התסמינים.
למידע נוסף ואפשרויות טיפול, מוזמנת לשוטט באתר שלנו! 

מרפאות אנדומטריוזיס המותאמות לנערות

מרפאת המתבגרות במרכז האנדומטריוזיס בשיבא
הטיפול ניתן ע"י ד"ר מאיה שץ. לפרטים נוספים על המרכז כולו, כאן
לזימון תורים: 
טלפון: 03-5305999
מייל: [email protected]
יש לבקש לקבוע תור לד"ר שץ. 

מרפאת המתבגרות במרכז האנדומטריוזיס בהדסה עין כרם
הטיפול ניתן ע"י ד"ר דבורה באומן. לפרטים נוספים על המרכז כולו, כאן
לזימון תורים: 
טלפון: 025842111, 6774*

יש לקבוע תור לד"ר באומן במרפאת המתבגרות.

מרפאת המתבגרות במרכז האנדומטריוזיס בברזילי
הטיפול ניתן ע"י ד"ר איריס הראל. לפרטים נוספים על המרכז כולו, כאן
לזימון תורים: 
טלפון:  *5207

יש לקבוע תור לד"ר הראל במרפאת המתבגרות.

זכויות של נערות עם אנדומטריוזיס

מוסדות החינוך בישראל עוד לא בקיאים ומתורגלים במתן זכויות והתאמות רלוונטית לתלמידים עם מחלות כרוניות, ובפרט לא מחלות שקופות הנמצאות בתת מודעות וסובלות מסטיגמות כמו אנדומטריוזיס.  הזכויות הקיימות היום נוגעות בעיקר ליכולת להשלים לימודים לתלמידים/ות הנעדרים/ות בביה"ס עקב מחלה כרונית או אשפוז ממושך. זכויות אלו מפורטות כאן
באם הזכויות שלך מול בית הספר לא ממומשות בהקשר של השלמת הלימודים מהבית, או לחילופין-ביה"ס מערים עלייך קשיים עקב חיסורים ממושכים, או מסרב להתאמות הנדרשות לך עקב המחלה (יציאות לשירותים או שחרור אגן במהלך מבחן או שיעור, התחשבות בזמן ווסת וכד'), אנו מזמינות אותך לפנות ליפית אבני, מתמודדת עם אנדומטריוזיס והאחראית על תלמידים/ות הנעדרים/ות מביה"ס עקב סיבות רפואיות, במייל הבא: [email protected] והיא תנסה לסייע לך.


מלש"בית, צפויה להתגייס וחוששת איך עושים זאת עם אנדומטריוזיס? קראי כאן על האפשרויות שעומדות בפנייך. 

קהילות, מידע ותמיכה רגשית

קבוצת ווטסאפ לנערות, קבוצת פייסבוק עם מעל 10,000 אחיות אנדו' כמוך, דף אינסטגרם, עמוד יוטיוב – יש לנו כלכך הרבה דרכים להציע מידע ותמיכה! הצטרפי אלינו >

בנוסף, ניתן לעקוב אחרינו בדף הפייסבוק, להצטרף לפרוייקט אחות גדולה למסע המחבר מאובחנות חדשות וותיקות לטובת הכוונה ראשונית ותמיכה או לפנות אלינו. 

נשמח להגיע לבית הספר שלך!

פרוייקט המודעות בחינוך שלנו פועל כדי להעלות מודעות בקרב מסגרות חינוכיות בכל רחבי הארץ. נשמח להגיע לבית הספר שלך עם הדרכה חינמית, מקצועית ומותאמת אישית על אנדומטריוזיס, מודעות לגוף, העצמה ורפואה מגדרית. אנחנו מגיעות גם לפנימיות, תנועות נוער, צוותי חינוך וכל מסגרת שרוצה ללמוד עוד על אנדומטריוזיס, ומוכרות במערכת גפ"ן (מס' תכנית 27138) במסגרת תת סל מענים לקידום אורח חיים בריא ותת סל פעילויות העשרה.
פני אלינו לעוד פרטים כאן, או צרי קשר במייל:  [email protected] 

דילוג לתוכן