אדנומיוזיס

אדנומיוזיס הוא אינו בדיוק אותו הדבר כאנדומטריוזיס, אך יש הרבה נקודות השקה בין שני המצבים, וחולות רבות "זכו" לשני המצבים יחדיו (כ50% מהנשים סובלות מאדנומיוזיס ואנדומטריוזיס יחד, אך כל אחד כול להגיע בנפרד). בדומה לאנדומטריוזיס, אדנומיוזיס נוצר מרירית רחם שאינה במקומה, אך בניגוד לאנדו', כאן רירית הרחם חודרת לתוך שריר הרחם עצמו.
במצב תקין הרחם בנוי משלוש שכבות נפרדות:

 1. השכבה הפנימית ביותר (זו שפונה לחלל הרחם) היא רירית הרחם.
 2. השכבה האמצעית (שהיא גם הדומיננטית ביותר) היא שריר הרחם.
 3. השכבה חיצונית היא מעין קרום דק המצפה את הרחם , הנקראת פריטונאום או צפק.
  באדנומיוזיס ניתן למצוא חדירה של רקמת רירית הרחם לתוך שריר הרחם.

 

סימפטומים ואבחון

נוכחות רירית הרחם בתוך איזור שריר הרחם, גורמת לאותם תסמינים כמו התסמינים המופיעים באנדומטריוזיס של האגן. כגון כאבים בזמן הווסת, כאבים בעת קיום יחסי מין, הפרעות פריון ועוד. לעיתים קרובות גורם האדנומיוזיס גם לדימום ווסתי מוגבר עם קרישי דם, שהוא תסמין הנפוץ יותר לאדנומיוזיס מאשר לאנדומטריוזיס.

אבחון של אדנומיוזיס, כמו אבחון של אנדומטריוזיס, מבוסס על שיחה עם המטופלת, בדיקה גופנית ובדיקות הדמיה נלוות. בדיקות ההדמיה החשובות ביותר במקרה זה הן אולטראסאונד של הרחם ו/או בדיקת MRI של הרחם. בדומה לאנדומטריוזיס, לא תמיד קל לזהות באולטסראונד אדנומיוזיס, וMRI עושה עבודה טובה יותר בכך.

אפשרויות טיפול

בחירת הטיפול המתאים עבור אשה הסובלת מאדנומיוזיס תלוי בגיל האשה וברצון שלה להרות. הטיפולים הקונבציונליים מתחלקים לטיפולים תרופתיים ולטיפולים ניתוחיים, והטיפול הטבעי דומה בעקרונותיו לטיפול הטבעי באנדומטריוזיס.

טיפול תרופתי:

 1. תרופות אנטי דלקתיות ונוגדי כאב
 2. דיכוי הורמונלי-טיפול הנועד "לדכא" את הפעילות ההורמונלית וכך לגרום למחלה להיות "רדומה". זהו הטיפול המרכזי גם באנדומטריוזיס.
  אפשרויות טיפול זה כוללות:
  א. גלולות משולבות למניעת היריון
  ב. גלולות על בסיס פרוגסטרון בלבד (ויזאבל, סרזט)
  ג. זריקות של תואמי GnRH (לוקרין, דקפפטיל וכד')
  ד. התקן תוך רחמי הורמונלי (כגון מירנה, ג'נס). פעמים רבות רופאים ממליצים במצב של אדנומיוזיס לשים התקן תוך רחמי הורמונלי, כיוון שהוא משחרר את ההורמונים ישר לרחם. מחקרים שונים מצאו כי התקנים תוך רחמיים הם יעילים במיוחד לטיפול באדנומיוזיס, אך חשוב לדעת שתקופת ההסתגלות אליהם עלולה להיות ארוכה ולא פשוטה. 

טיפול כירורגי:

 1. לפרוסקופיה – במצבים מסויימים בלבד ניתן לטפל באדנומיוזיס דרך לפרוסקופיה, במידה ורירית הרחם לא חדרה לעומק רקמת שריר הרחם, אך לרוב טיפול ניתוחי שכזה אינו אפשרי. לכן, נשים הסובלות מאדנומיוזיס יחד עם אנדומטריוזיס ויעברו לפרוסקופיה, פעמים רבות יישארו בכאב רב גם לאחר הניתוח, כיוון שלא ניתן לטפל באדנומיוזיס.
 2. כריתת רחם – אצל אישה הסובלת מאדנומיוזיס קשה, המצריך טיפול ניתוחי, מומלץ לשקול אפשרות של כריתת רחם, במידה והאישה מעוניינת בכך ו/או סיימה להרות. השיפור בתסמיני האדנומיוזיס לאחר כריתת רחם הינו משמעותי ביותר, וכ- 95% מהנשים מדווחת על שיפור דרמטי.
דילוג לתוכן