שאלות נפוצות

נערות ונשים רבות חשות בלבול, תסכול וחוסר אונים במהלך התהליך המפרך לקבלת האבחון.
אולי הן סובלות מתסמינים שאינם "קלאסיים" למחלה, אולי הבדיקות העידו ש"הכל בסדר", אולי רופא או רופאה אמרו שהכל תקין ואולי עוד בכלל לא ברור-מהי המחלה הזו? גם לאחר קבלת האבחנה, הבלבול הוא רב-האם נכון ללכת על ניתוח או גלולות? האם יש לרפואה המשלימה מה להציע לי? מה לגבי פוריות וכניסה להיריון? ואיפה אפשר לקבל תמיכה?
לסבול מתסמינים שפוגעים באיכות החיים ולא לדעת מדוע, או לקבל אבחנה של מחלה כרונית-שניהם מצבים לא פשוטים, מעוררי חרדה ומבלבלים. זה הגיוני וטבעי להיות מוצפת רגשות, שאלות ופחדים בהתמודדות עם אבחנה של מחלה כרונית. 
אנחנו כאן לעשות לך סדר, ולעזור לך להבין מאיפה להתחיל.

מה זה אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס היא מחלה גניקולוגית כרונית שפוגעת בכ-10% מאוכלוסיית הנשים והנערות, ומאובחנת באיחור ממוצע של כ-10 שנים.
המחלה מתחילה לרוב כבר בגיל הנעורים, מהוסת הראשונה. היא מתאפיינת בגילאים אלו לרוב בכאבים משתקים במהלך הוסת, אשר עלולים להתלוות להתעלפויות, הקאות ובחילות.
המחלה נוצרת כאשר תאים דמויי רירית הרחם (אנדומטריום) גדלים מסיבה שעדיין אינה ידועה בחלל האגן ויוצרים דלקות, נגעים, ציסטות והידבקויות אשר גורמים לכאבים קשים ולשאר התסמינים המתוארים לעיל.
אנדומטריוזיס היא מחלה פרוגרסיבית, משמע-היא עלולה להחמיר ללא טיפול. מתוך כך, עד שסוף-סוף מאבחנים, פעמים רבות התסמינים כבר חמורים יותר מ"רק" כאבי וסת משתקים ועלולים לכלול כאבי אגן כרוניים לאורך כל החודש, כאבים קשים במהלך הביוץ, כאבי גב תחתון, בעיות עיכול, כאבים ביחסי מין, בעיות בדרכי השתן, קשיי פוריות וכד'. יש לציין שפעמים רבות המחלה יכולה להתקיים גם ללא תסמינים כלל.
יצירת מודעות למחלה היא דבר חיוני, ואבחון מוקדם יציל איכות חיים, פוריות, איברים פנימיים ושנים של סבל נפשי ופיזי בל יתואר.
חשוב לציין – לאנדומטריוזיס יש "מחלת אחות" בשם אדנומיוזיס (חלק אף סוברים שמדובר בצורת ביטוי שונה לאותה מחלה), בה התאים דמויי רירית הרחם נמצאים בדופן שריר הרחם, ולא מחוץ לרחם. לשתי המחלות תסמינים דומים למדי, אך יש כמה הבדלים. את מוזמנת לקרוא על אדנומיוזיס כאן. 

איך אדע אם התסמינים שלי נובעים מאנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס היא מחלה ערמומית למדי, היכולה להיראות שונה בתכלית בין חולה לחולה.
אחד המיתוסים הנפוצים, הוא שהתסמין המרכזי והחשוב ביותר הוא כאבי וסת קשים, ואם את סובלת מתסמינים אחרים או נוספים-אין סיכוי שאת סובלת מאנדומטריוזיס. אין זה נכון-המחלה יכולה להתבטא גם ללא כאבי וסת קשים, או כאמור-ללא תסמינים כלל.
התסמינים של המחלה מגוונים מאוד; תתחילי בלקרוא את רשימת התסמינים האפשרית. אם כמה מהם תקפים אלייך, שווה להמשיך בתהליך האבחון. 
חשוב לדעת שרופאים/ות רבים/ות אינם מבינים מספיק באנדומטריוזיס, ובפרט בדרכי האבחנה. מתוך כך, הם סוברים שבדיקות דם, אולטרסאונד, MRI או CT מספיקים עבור האבחון. הדבר אינו נכון-פעמים רבות לא ניתן לראות אנדומטריוזיס (בעיקר שטחי) בשום בדיקה, ופעמים אחרות-רק מומחה יבחין בסימני המחלה באמצעות הבדיקות.

אז איך אני בודקת האם מדובר באנדומטריוזיס?

רק רופא מומחה לאנדומטריוזיס יכול לאבחן בצורה מהימנה יחסית האם יש לך אנדומטריוזיס. כאמור, למחלה יש צורות שונות של ביטוי, תסמינים שונים ומגוונים ונטייה להיות חמקמקה וקשה לאבחון.
מתוך כך-חשוב שתלכי לרופא/ה המתמחה בטיפול אנדומטריוזיס. רופא שכזה ייקח את ההיסטוריה הרפואית שלך, ישאל לסימפטומים שאת סובלת מהם, יערוך לך בדיקה גינקולוגית מקיפה וכן אולטרסאונד וגינלי בכפוך להסכמתך. לרוב, גם אם לא נמצאו נגעי אנדומטריוזיס באולסטראונד בבדיקה זו, רופא מיומן מספיק יוכל לזהות האם מדובר באנדומטריוזיס ולהמליץ לך על טיפול הולם. כחלק מתהליך האבחנה, לעיתים ישלחו אותם לבדיקת אולטרסאונד ייעודי – בדיקת אולטרסאונד ארוכה ומקיפה יותר הנערכת בידי מומחית עם מכשור מתקדם ומיומנות גבוהה בזיהוי המחלה, וכן לבדיקות נוספות, כמו MRI (לעיתים מומלץ לעשות MRI בפרוטוקול מיוחד ורק בבתי חולים מסוימים), אולטרסאונד כליות ודרכי שתן ועוד. 

קבעת תור לרופא מומחה? מוזמנת להוריד את טופס ההכוונה הייעודי שלנו לפגישה ראשונה אצל רופא מומחה לאנדומטריוזיס.

מה אפשרויות הטיפול העומדות בפניי?

אפשרויות הטיפול באנדו מתחלקות לטיפולים מערביים-טיפול תרופתי, הורמונלי וניתוחי ולטיפולים טבעיים.

  • בטיפול התרופתי, מלבד משככי כאב עיקר ההתמקדות הוא בטיפול הורמונלי, הנקרא בקרב החולות גם כ"דיכוי הורמונלי". הטיפול ניתן דרך גלולות למניעת היריון הניטלות ברצף, ללא הפסקה לקבלת הוסת, או באמצעות תכשירים הורמונליים אחרים. מפורט יותר בנושא כאן.
  • טיפול ניתוחי נחשב כאפשרות המועדפת כיום (Gold Standard) לטיפול באנדומטריוזיס, והוא גם הדרך היחידה הודאית לאבחון המחלה, באמצעות ביופסיה של הרקמות המוסרות במהלך הניתוח. הניתוח נערך בשיטת הלפרוסקופיה, ובמהלכו מסירים את הנגעים, הציסטות וההידבקויות הנמצאים באגן. חשוב לדעת כי אם יש לך גם אדנומיוזיס (נגעי אנדומטריוזיס הנמצאים בדופן שריר הרחם), היכולת שלו לשפר את מצבך עלולה להיות מוגבלת, כיוון שהטיפול היעיל ביותר באדנומיוזיס הוא כריתת רחם. חשוב לדעת כי גם לאחר ניתוחים אנדומטריוזיס עלול בהחלט לחזור, ולכן חשוב להקטין את הסיכוי לכך באמצעות עריכת הניתוח אצל רופא המתמחה במחלה.
  • באשר לטיפול טבעי – יש הרבה שניתן לעשות: שינוי תזונתי, דיקור סיני, צמחי מרפא, עיסוי רחם בשיטת ארוויגו, פיזיו' לרצפת אגן, שימוש בקנאביס, פעילות גופנית וכד'. אפשר לקרוא על הכל כאן.

האם המחלה פוגעת בפוריות?

אכן, אנדו יכול להשפיע מאוד על הפוריות. זה לא אומר שגורלנו נחרץ, אלא שלעיתים יש קצת יותר נסיונות מנשים אחרות בתהליך זה. נשים רבות נעזרות בטיפולי פוריות מסוגים שונים, אך חלק לא מבוטל מצליח להיכנס להיריון טבעי, פעמים רבות כתוצאה מניתוח מוצלח.
אם כניסה להיריון אינה באופק ובתכנון, או שאת עומדת לפני ניתוח העלול לפגוע בתפקוד השחלתי, אפשר בהחלט לשקול הקפאת ביציות או עוברים.
לעוד מידע, הצטרפי לקהילת פוריות, היריון ואמהות שלנו בפייסבוק.

האם אצליח לחיות חיים תקינים?

בהחלט ניתן ליצור חיים מספקים, מלאים ובריאים גם עם אנדומטריוזיס. אמנם, זה תהליך קשה לעיתים ולא תמיד קל למצוא את הפיתרון הנכון. אם התהליך מאתגר, מבלבל ובודד-בשביל זה אנחנו כאן. לתת תמיכה, הכוונה, מידע וחיבוק וירטואלי.

יש איפה לדבר על זה עם אחרות?

מכירים בזה בביטוח לאומי?

תוכלי לקרוא על הנושא ועל עוד התמודדויות בירוקרטיות כאן.

כדאי לעשות ביטוח פרטי?

מומלץ ביותר לעשות ביטוח פרטי מקיף עוד לפני תחילת האבחון, כיוון שאחרי שתהיי כבר מאובחנת יחריגו לך את המחלה בפוליסה ולא יכסו הוצאות הקשורות אליה. החשיבות של ביטוח בריאות פרטי ומקיף בהתמודדות עם מחלה כרונית היא רבה.

אני רוצה להעביר את המידע לחברה חרדית ללא אינטרנט, יש אפשרות כזו?

כן! יצרנו חוברת מידע למטופלות חרדיות, שמאגד את כל מה שצריך לדעת ללא צורך להתחבר לאינטרנט.

האם יש לכן מידע על אנדומטריוזיס בערבית?

בקרוב יהיה לנו מידע מקיף על אנדומטריוזיס בערבית. בינתיים, ניתן לקרוא את המידע הבסיסי כאן, בפלייר שלנו

דילוג לתוכן